Site
Videos
Posted in  News

Lucas Oil Late Model Knoxville Nationals; Moyer Wins Opening Feature

Billy Moyer wins the opening night feature in Knoxville. (Julia Johnson Photo)Billy Moyer won the opening feature of the Lucas Oil Late Model Nationals last night at Knoxville Raceway.  Moyer started the feature in 11th position and smoothly worked his way to the front.  Tim McRCreadie and Josh Richards swapped the lead back and forth for the first 16 laps until Moyer passed McCreadie and led the final 8 laps to the checkered flag.

McCreadie finish second ahead of Scott Bloomquist.  Earl Pearson Jr. and Brady Smith rounded out the top five.

Jimmy Owens set the fast lap in qualifying with Brady Smith setting a new track record for Late Models in a 12-lap heat race.  Will Vaught also set a new track record for Dirt Late Models 15 lap race during the C main.

Richie Gustin won the Modified feature race leading all 20 laps.

9/30/2010 – KNOXVILLE RACEWAY, Knoxville, IA

September 30, 2010

Late Models RESULTS

Time Trials:
1. Jimmy Owens, Newport IN, 17.95
2. Scott Bloomquist, Mooresburg TN, 18.006
3. Steve Francis, Ashland KY, 18.218
4. Earl Pearson Jr., Jacksonville FL, 18.443
5. Matt Miller, Whitehouse OH, 18.48
6. Will Vaught, Crane MO, 18.509
7. Austin Hubbard, Seaford DE, 18.528
8. Bub McCool, Vicksburg MS, 18.536
9. Tim McCreadie, Watertown NY, 18.544
10. Jake Meier, Tipton IA, 18.548
11. Josh Richards, Shinnston WV, 18.561
12. Brian Birkhofer, Muscatine IA, 18.573
13. Denny Eckrich, Oxford IA, 18.63
14. Darren Miller, Milledgeville IL, 18.638
15. Jimmy Mars, Menomonie WI, 18.639
16. Brian Shirley, Chatham IL, 18.655
17. Brady Smith, Solon Springs WI, 18.691
18. Rich Bell, Sheffield IL, 18.7
19. Shannon Babb, Moweaqua IL, 18.709
20. Billy Moyer, Batesville AR, 18.732
21. Chad Simpson, Mount Vernon IA, 18.777
22. Tyler Reddick, Corning CA, 18.838
23. Nick Marolf, Moscow IA, 18.855
24. Kelly Boen, Henderson CO, 18.871
25. Rick Eckert, York PA, 18.897
26. Dan Schlieper, Sullivan WI, 18.912
27. Andy Eckrich, Iowa City IA, 18.917
28. Jason Rauen, Farley IA, 18.919
29. John Anderson, Omaha NE, 18.943
30. Brad Neat, Dunnville KY, 18.961
31. John Duty, Portland OR, 19.002
32. Jason Utter, Columbus Junction IA, 19.034
33. Scott James, Lawrenceburg IN, 19.044
34. Jack Sullivan, Greenbrier AR, 19.051
35. John Blankenship, Williamson WV, 19.086
36. Boone McLaughlin, Mediapolis IA, 19.087
37. Darrel DeFrance, Marshalltown IA, 19.122
38. Darrell Lanigan, Union KY, 19.141
39. Chris Simpson, Marion IA, 19.289
40. Rickey Frankel, Quincy IL, 19.34
41. Jeep Van Wormer, Pinconning MI, 19.344
42. Mike Fryer, Freeport IL, 19.363
43. Chris Spieker, Massena IA, 19.39
44. Jeremiah Hurst, Dubuque IA, 19.405
45. Eddie Kirchoff, Gillette WY, 19.442
46. Mark Burgtorf, Quincy IL, 19.5
47. John VanDenBerg, Oskaloosa IA, 19.562
48. Kerry Hansen, Spencer WI, 19.568
49. Denny Woodworth, Mendon IL, 19.585
50. Rob Moss, Iowa City IA, 19.596
51. Jay Johnson, West Burlington IA, 19.611
52. Jeff Guengerich, Washington IA, 19.642
53. Ryan Newman, South Bend IN, 19.704
54. Mike Wallace, Carter Lake IA, 19.773
55. Jill George, Cedar Falls IA, 19.881
56. Joel Callahan, Dubuque IA, 19.954
57. Junior Coover, Norfolk NE, 20.069
58. Chad Chenoweth, Huron SD, 20.2
59. Alonzo Grosse, Council Bluffs IA, 20.865
60. Curt Schroeder, Des Moines IA, No Time
61. Ron Boyse, Kalona IA, No Time

Heat 1, 12 laps, 3;46.9:
1. Mark Burgtorf, Quincy IL
2. Chad Simpson, Mount Vernon IA
3. Brian Shirley, Chatham IL
4. Josh Richards, Shinnston WV
5. Dan Schlieper, Sullivan WI
6. Joel Callahan, Dubuque IA
7. Jeep Van Wormer, Pinconning MI
8. Boone McLaughlin, Mediapolis IA
9. Jimmy Owens, Newport IN
10. Will Vaught, Crane MO
11. John Duty, Portland OR
12. Jay Johnson, West Burlington IA

Heat 2, 12 laps, 3:44.5 (New Track Record):
1. Brady Smith, Solon Springs WI
2. Austin Hubbard, Seaford DE
3. Scott Bloomquist, Mooresburg TN
4. John VanDenBerg, Oskaloosa IA
5. Brian Birkhofer, Muscatine IA
6. Andy Eckrich, Iowa City IA
7. Jeff Guengerich, Washington IA
8. Mike Fryer, Freeport IL
9. Jason Utter, Columbus Junction IA
10. Tyler Reddick, Corning CA
11. Darrel DeFrance, Marshalltown IA

Heat 3, 12 laps, No Time:
1. Bub McCool, Vicksburg MS
2. Steve Francis, Ashland KY
3. Scott James, Lawrenceburg IN
4. Ryan Newman, South Bend IN
5. Denny Eckrich, Oxford IA
6. Kerry Hansen, Spencer WI
7. Jason Rauen, Farley IA
8. Nick Marolf, Moscow IA
9. Chris Spieker, Massena IA
10. Chad Chenoweth, Huron SD
11. Darrell Lanigan, Union KY
12. Rich Bell, Sheffield IL

Heat 4, 12 laps, No Time:
1. Jack Sullivan, Greenbrier AR
2. Tim McCreadie, Watertown NY
3. Earl Pearson Jr., Jacksonville FL
4. Kelly Boen, Henderson CO
5. Darren Miller, Milledgeville IL
6. Jeremiah Hurst, Dubuque IA
7. John Anderson, Omaha NE
8. Mike Wallace, Carter Lake IA
9. Alonzo Grosse, Council Bluffs IA
10. Shannon Babb, Moweaqua IL
11. Denny Woodworth, Mendon IL
12. Chris Simpson, Marion IA

Heat 5, 12 laps, No Time:
1. Billy Moyer, Batesville AR
2. Rob Moss, Iowa City IA
3. Brad Neat, Dunnville KY
4. Matt Miller, Whitehouse OH
5. Rick Eckert, York PA
6. John Blankenship, Williamson WV
7. Rickey Frankel, Quincy IL
8. Eddie Kirchoff, Gillette WY
9. Jake Meier, Tipton IA
10. Jimmy Mars, Menomonie WI
11. Jill George, Cedar Falls IA

C Feature , 15 laps, 4:40.2 (New Track Record):
1. Will Vaught, Crane MO
2. Jimmy Owens, Newport IN
3. Shannon Babb, Moweaqua IL
4. Jason Utter, Columbus Junction IA
5. Chris Simpson, Marion IA
6. John Duty, Portland OR
7. Jay Johnson, West Burlington IA
8. Alonzo Grosse, Council Bluffs IA
9. Chad Chenoweth, Huron SD
10. Rich Bell, Sheffield IL
11. Chris Spieker, Massena IA
12. Jake Meier, Tipton IA
13. Junior Coover, Norfolk NE

B Feature , 20 laps, No Time:
1. Brian Birkhofer, Muscatine IA
2. Darren Miller, Milledgeville IL
3. Rick Eckert, York PA
4. Denny Eckrich, Oxford IA
5. Dan Schlieper, Sullivan WI
6. Andy Eckrich, Iowa City IA
7. Will Vaught, Crane MO
8. Jason Rauen, Farley IA
9. Boone McLaughlin, Mediapolis IA
10. John Anderson, Omaha NE
11. Jeremiah Hurst, Dubuque IA
12. Eddie Kirchoff, Gillette WY
13. Joel Callahan, Dubuque IA
14. Shannon Babb, Moweaqua IL
15. Jason Utter, Columbus Junction IA
16. Mike Fryer, Freeport IL
17. Rickey Frankel, Quincy IL
18. Jimmy Owens, Newport IN
19. Jeff Guengerich, Washington IA
20. Mike Wallace, Carter Lake IA
21. Nick Marolf, Moscow IA
22. John Blankenship, Williamson WV
23. Kerry Hansen, Spencer WI

A Feature , 25 laps, No Time:
1. Billy Moyer, Batesville AR
2. Tim McCreadie, Watertown NY
3. Scott Bloomquist, Mooresburg TN
4. Earl Pearson Jr., Jacksonville FL
5. Brady Smith, Solon Springs WI
6. Austin Hubbard, Seaford DE
7. Josh Richards, Shinnston WV
8. Brian Birkhofer, Muscatine IA
9. Kelly Boen, Henderson CO
10. Chad Simpson, Mount Vernon IA
11. Matt Miller, Whitehouse OH
12. Scott James, Lawrenceburg IN
13. Brian Shirley, Chatham IL
14. Rick Eckert, York PA
15. Bub McCool, Vicksburg MS
16. Mark Burgtorf, Quincy IL
17. Ryan Newman, South Bend IN
18. Brad Neat, Dunnville KY
19. Denny Eckrich, Oxford IA
20. John VanDenBerg, Oskaloosa IA
21. Darren Miller, Milledgeville IL
22. Jack Sullivan, Greenbrier AR
23. Rob Moss, Iowa City IA
24. Steve Francis, Ashland KY

Lap Leaders: McCreadie 1-2; Richards 3-9; McCreadie 10-16; Moyer 17-25

Modifieds RESULTS

Heat 1, 8 laps, No Time:
1. Richie Gustin, Gilman IA
2. Ryan Ruter, Kanawha IA
3. Eric Dailey, Armstrong IA
4. Bill Davis Jr., Des Moines IA
5. Todd Shute, Des Moines IA
6. Jeff Jones, Council Bluffs IA
7. Josh Foster, Montrose IA
8. Rob Hughes, Humboldt IA
9. JJ Wise, Manly IA
10. Luke Wanninger, Jefferson IA

Heat 2, 8 laps, 3:02.4:
1. Mark Schulte, Delhi IA
2. Jeremy Mills, Garner IA
3. Clint Hatelstad, Glencoe MN
4. Greg Cox, Altoona IA
5. Jimmy Gustin, Marshalltown IA
6. Jake Durbin, Perry IA
7. Brandon Rothzen, Media IL
8. Jeff Waterman, Quincy IL
9. AJ Fike, Galesburg IL

Heat 3, 8 laps, 3:01.5:
1. Randy Havlik, Madrid IA
2. Brian Mullen, Seymour WI
3. Jason Snyder, Dunkerton IA
4. Jon Snyder, Ames IA
5. Mike Long, Keokuk IA
6. Jerry Wilinski, Seymour WI
7. Chris Abelson, Sioux City IA
8. Mike Jergens, Plover IA
9. Shawn Jerovetz, Sobieski WI

Heat 4, 8 laps, 2:59.7:
1. Rich Smith, Davenport IA
2. Darren Duffy, Hazleton IA
3. Ron Pope, Mason City IA
4. JD Auringer, Evansdale IA
5. Clayton Christensen, Spencer IA
6. Josh Gilman, Earlham IA
7. Mark Elliott, Webster City IA
8. Mike OLear, Marshalltown IA
9. Tyler VandeKamp, Knoxville IA

B Feature 1, 10 laps, 3:48.0:
1. Greg Cox, Altoona IA
2. Jake Durbin, Perry IA
3. JD Auringer, Evansdale IA
4. Chris Abelson, Sioux City IA
5. JJ Wise, Manly IA
6. Jerry Wilinski, Seymour WI
7. Shawn Jerovetz, Sobieski WI
8. Josh Foster, Montrose IA
9. Mike Jergens, Plover IA
10. Rob Hughes, Humboldt IA
11. Luke Wanninger, Jefferson IA

B Feature 2, 10 laps, 3:37.4:
1. Jon Snyder, Ames IA
2. Jimmy Gustin, Marshalltown IA
3. Mark Elliott, Webster City IA
4. Jeff Jones, Council Bluffs IA
5. Jeff Waterman, Quincy IL
6. Josh Gilman, Earlham IA
7. Brandon Rothzen, Media IL
8. Mike OLear, Marshalltown IA
9. Tyler VandeKamp, Knoxville IA
10. AJ Fike, Galesburg IL

A Feature , 20 laps, No Time:
1. Richie Gustin, Gilman IA;
2. Ryan Ruter, Kanawha IA;
3. Darren Duffy, Hazleton IA;
4. Todd Shute, Des Moines IA;
5. Mark Schulte, Delhi IA;
6. Brian Mullen, Seymour WI;
7. Rich Smith, Davenport IA;
8. Randy Havlik, Madrid IA;
9. Jon Snyder, Ames IA;
10. Chris Abelson, Sioux City IA;
11. JD Auringer, Evansdale IA;
12. Jeff Jones, Council Bluffs IA;
13. Clayton Christensen, Spencer IA;
14. Bill Davis Jr., Des Moines IA;
15. Ron Pope, Mason City IA;
16. Clint Hatelstad, Glencoe MN;
17. Greg Cox, Altoona IA;
18. Jimmy Gustin, Marshalltown IA;
19. Mark Elliott, Webster City IA;
20. Jason Snyder, Dunkerton IA;
21. Eric Dailey, Armstrong IA;
22. Jeremy Mills, Garner IA;
23. Mike Long, Keokuk IA;
24. Jake Durbin, Perry IA.

Lap Leader: Gustin 1-20

Sources

Knoxville Raceway

Post A Comment

Post A Comment

OneDirt Newsletter Signup